Дорис Лесинг, родена под името Дорис Мей Тайлър в Персия (днешен Иран) на 22 октомври 1919г., е тазгодишният лауреат на Нобеловата награда за литература, присъждана от шведската Академия на науките.
Според мотивите на Академията 87-годишната британска писателка е избрана, защото е “епичен изразител на женския опит, който със скептицизъм, жар и визионерска сила подлага на анализ една разделена цивилизация”.
Лесинг е 34-та жена нобелист и 11-та, отличена за литература в историята на приза, основан през 1901г.
Първото произведение на Лесинг е “Тревата пее” (1950г) за отношенията между бяла жена на фермер и чернокож слуга. За големият й пробив се смята романът “Златната тетрадка” (1962).
Бащата на Дорис е британец, участник в Първата Световна война, който през 1925 се мести със семейството си в Африканската колония Родезия (днес – Зимбабве), за да започне да отглежда царевица, подмамен от обещанията за бързо забогатяване. Блянът му не се изпълва и фермата бързо запустява.
Дорис Лесинг описва детството си като синтез от много страдания и дребни радости, намирани най-често сред природата, с брат й Хари. Писателката неведнъж е споделяла, че явно трудното детство ражда добри писатели. В дома се поддържа съвършена хигиена, а Дорис е пратена в религиозно училище, където монахини ужасяват малките ученици с истории за ада и проклятията. След това Дорис е записана в общинско училище в столицата Солзбъри, но изкарва там едва до 13-та си годишнина и напуска. Това е краят на нейното образование, но въпреки него Лесинг се превръща в самоук интелектуалец, още от рано изчитайки класическите произведения на Дикенс, Скот, Стивънсън, Киплинг, а после бързо открива Стендал, Толстой и Достоевски.
Семейната среда също оформя таланта й – майка й разказва истории за заспиване, а баща й – спомени за войната. “Всички ние сме оформени от войната, изкривени и обкръжени от нея, но изглежда забравяме това”, пише по-късно тя.
Припомняме, че миналата година Нобелов лауреат за литература стана турският писател Орхан Памук, чиято нова книга “Истанбул” излезе съвсем скоро и на българския пазар.
Comments are closed.