Патрик Зюскинд е роден през 1949 и „Парфюмът. Историята на един убиец” (1985) е първата му книга, която и до днес се определя като една от най-четените книги на немски език. Романът е посветен на Жан-Батист Грьонуй, странно същество с изключителен талант – свръхчувствително обоняние и феноменална памет, които му позволяват да различава, сортира, разграничава и композира аромати. Грьонуй има възможността да се превърне в най-великия парфюмерист на всички времена, но е лишен от каквито и да било амбиции – освен една – да създаде съвършения аромат, който носи любовта на извечното, бленуваното, перфектното.
Действието е поставено във Франция, ХVІІІ век – ситуация, в която всичко вони – така и започва романът, с детайлно описание на мириса на гнило, който владее цял Париж. Точно тази своеобразна ароматерапия, която Зюскинд поставя по време на цялата книга, е и най-силното качество на „Парфюмът”.
Докато четеш романа, просто усещаш всеки мирис, благоухание, воня, за които се говори. Стилът е толкова прецизен (а това до голяма степен се дължи и на преводача), че най-накрая книга успя да задейства и обонянието ми.
Изчетох „Парфюмът” във влака от Трявна за София. Книгата е толкова увлекателна, че не я оставих и за секунда (освен когато си дадох билета на кондуктора).
От гледна точка на ароматите направих и едно интересно, но и малко необичайно наблюдение. Определено си личи кой е бил „учителят” на Владислав Тодоров при писането на „Дзифт”. Българският роман (който никак не харесвам между другото) прави силно впечатление с напъните си да пресъздаде обонятелни измерения на действието. Въпреки че при „Дзифт” резултатът съвсем не е блестящ, паралелът с „Парфюмът” е абсолютно необходим.
И още нещо – романът на Зюскинд си струва напълно четенето. Наясно съм, че в текста си обръщам внимание почти само на ароматите в книгата, но той има и редица други силни страни, сред които е и краят. След прочитането на последната страница на човек му остава само да отпусне романа на коленете си и да се замисли какво точно се е случило.
Препоръчвам „Парфюмът” – цената на новото издание е почти нищожна за съвременния книжен пазар – 8 лева от „Унискорп”.
Кратко отклонение – очаквайте до дни ревюто ми на първата част от трилогията „Милениум” „Мъжете, които мразеха жените”, което ще е придружено и с книга подарък!
Comments are closed.