Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in /home/literatu/public_html/wp-content/plugins/facebook-revised-open-graph-meta-tag/index.php on line 273

Джон Стайнбек за виното, жените и приятелството

Още от издаването на романа “Тортила Флет” на български от “Колибри” чух прекрасни отзиви за него. Когато най-накрая си го набавих и аз, разтворих го, зачетох се и просто не успях да откъсна поглед от книгата преди да стигна до последната й страница. Историята за Дани, приятелите му, силната приятелска връзка между тях, къщата му, виното, жените и доброто моментално грабва читателя и го поняса още от заглавието към края, давайки му достъп до едно от най-силните литературни произведения за времето си.

“Тортила Флет” е един от първите романи на Джон Стайнбек. Публикуван е през 1935г (а голямата му популярност става причина и за филмирането му през 1942г). Романът е ситуиран в местността Тортила Флет в Монтерей (в действителност такъв квартал съществува, но се намира в Кармел), която местност е обитавана предимно от паисанос – хора, в чиито вени тече испанска, индианска, мексиканска и европейска кръв, характерни с бедността, хитростта и благия си характер.

Животът на Дани и приятелите му се променя, когато умира дядо му и получава в завещание две къщи. Изтеглен от скитническия живот и поставен в света на отговорността, Дани получава нов, по-специален статут в обществото, от който са привлечени и старите му другари.

Къщата става символ на тяхното приятелство – мястото, където пият вино (тяхното свещенодействие), споделят преживяното, говорят за момичета, обсъждат каква добрина да извършат за нуждаещите се. Това е мястото, което събира добрия Дани, Пилон, който знае всичко, случващо се в Тортила Флет, хитрия Пабло, Исус Мария Коркоран, на когото само алкохолът пречи да стане светец, глуповатия мошеник Големия Джо, наивния Пират, който от всичко на този свят най-много обича кучетата си.

Приятелите биха направили всичко един за друг, както и за онези, които се нуждаят от помощта им. Въпреки лентяйството, безработицата, пиянството и веселието те се оказват най-добрите жители на местността, обитавана също от леката жена Корнилия, скъперника Торели, който дълбоко в себе си съвсем не е толкова лош.

В заключение мога да кажа, че “Тортила Флет” е една прекрасна книга. Десет години след нея Стайнбек написва друг изключително популярен и интересен роман (“Улица Консервна”), който забележително много напомня “Тортила Флет”.

Цифровата оценка, която бих поставил на романа, е много висока – 7,5/10!

Повече за книгите за книгата можете да прочетете на сайта на издателите!

Comments are closed.